קבל ייעוץ בחינם לכתיבת תוכן שיווקי

כתיבה נקייה

אחד השלבים הראשוניים בעבודת מומחה קידום אתרים עוסקת בטיפול במבנה האתר

אחד השלבים הראשוניים בעבודת מומחה קידום אתרים עוסקת בטיפול במבנה האתר. קידום אתרים באינטרנט עוסק בשאלה איך בנוי האתר ומה ניתן לשפר לאחר שהאתר כבר באוויר. במאמר זה נתייחס לקידוד וכתיבה נקייה כחלק מטיפול בבעיות מבנה האתר וההשפעה על קידום האתר במנוע החיפוש.

 

 

כאמור במאמר הקודם על קידום אתרים והתייחסות לבעיות מבנה האתר והטכנולוגיה התייחסנו לתקן הבינלאומי ולבעיית מבנה שלא אפשרה מעבר עכביש בין דפי האתר, מה שיצר "סתימה" ומנע מגוגל לאנדקס דפים רבים באתר מה שכמובן פוגע בדירוג האתר במנוע החיפוש גוגל ובכלל.

ישנן בעיות אחרות העלולות להשפיע על קידום אתרים באינטרנט ואתייחס לכך בקצרה. ברור שלא ניתן להעלות את כל הבעיות הקשורות בקידום אתרים על הכתב, שהרי ברור שכשמדובר על תקלות ובעיות תכנות אין לזה סוף.

בכל אופן ראוי להזכיר בעיות הקשורות בתחום קידום אתרים באינטרנט שמדברות פחות או יותר על כולנו (אלא עם אנחנו ברי מזל ונפלנו על חברה שבונה אתרים באינטרנט ועוסקת גם בתחום קידום אתרים כך שעל הדרך כשבנו את האתר, מערכת הניהול מנעה בעיות מבניות רבות היכולות לגרום לאתר האינטרנט שלנו להיעלם ממפת התוצאות של גוגל ושל מנועי החיפוש בכלל.

קידוד מתאים או כתיבה נקייה בקידום אתרים – בדרך כלל (בישראל) כאשר בונים אתר, יחד עם האתר מגיעה מערכת לניהול אתר. מערכת ניהול אתר היא פרי פיתוחן של החברות שבונות אתרים באינטרנט, לרוב כאשר מסתיימת הכנת האתר, בעלי האתר או מי שמתחזק את האתר נדרש להכנסת טקסט חדש, עריכה או שדרוג התוכן.

לרוב אין העבודה מתבצעת ישירות על מערכת הניהול של האתר והתוכן נכתב באמצעות וורד ומודבק לשבלונה של מערכת הניהול. העתקה והדבקה של מלל המגיע מוורד גורמת ל"ניפוח הקוד" ולכתיבה מלוכלכת ולכן בפועל מה שקורה הוא הגדלת היחס בין ווליום השורות של הקוד לבין התוכן, יוצא מצב שרוב רובו של משקל הדף הוא התוצר של הטקסט שבו. דבר זה משפיע על מהירות טעינת הדף כאשר גולש מנסה להיכנס לאתר, מה שמוביל לכך שחווית הגלישה נפגמת, כמו הגולש גם גוגל (העכביש של גוגל) מגיע לבקר אותנו, גם לגוגל לוקח זמן עד שהו מצליח להוריד את הדף וזה יכול להתבטא גם מבחינת קידום אתר, אתר שהקוד שלו "מלוכלך" יתקדם פחות מאתר נקי.

מומלץ מאוד כאשר מדברים על כתיבה "נקייה" בהקשר של קידום אתרים באינטרנט לשים לב לדברים הבאים:

הסרת תגי מטה ריקים.
עבודה עם תוכנה כתיבה מתאימה כמו NOTPED  ולא וורד כאמור.
שימוש ב- CSS.
צמצום רווחים בקוד.

כתיבה "נקייה" היא נדבך קטן בתחום קידום אתרים באינטרנט, נכון אין לו השפעה גדולה על קידום אתר באינטרנט אולם כאשר אנו נמצאים בענף תחרותי כל פסיק יכול להיות ההבדל מבחינת קידום האתר לתוצאות הראשונות או לעמוד השני ולכן לא כדאי להקל ראש ולהתאים את האתר גם מהבחינה הזו.