קבל ייעוץ בחינם לקידום אתר בגוגל

אינדוקס דפים בגוגל

בתחום קידום אתרים בגוגל אנו שומעים הרבה את המונח עכביש, ובכן מהו אותו עכביש של גוגל?

לא מדובר כמובן בעכביש חי אלה במעין רובוט אשר מבצע עבור גוגל את העבודה. תפקידם בגדול של העכבישים הוא לעבור בכל דף הנמצא ברשת האינטרנט ולהכניס אותו לתוצאות החיפוש של גוגל.

ישנם כללים כמובן (אלגוריתם) שלפיו פועל העכביש אולם על פי הניסיון הנצבר העכבישים אינם מאנדקסים כל דף המצוי ברשת האינטרנט ועובדה זו חשובה מאוד לנו מקדמי האתרים בגוגל לפני שאנחנו מתחילים בכלל קידום אתרים בגוגל.

 

דברים שחשוב לדעת על העכביש של גוגל כאשר רוצים לקדם אתרים בגוגל:

העכבישים עוברים מדף לדף באמצעות קישורים.

ישנם קישורים לאתרים אחרים (קישורים יוצאים) או מאתרים אחרים (קישורים נכנסים).

ישנם קישורים בתור האתר – בין דפי האתר.

הפעולה הראשונה כאשר עושים קידום אתרים בגוגל היא בדיקת הקישורים,והכוונה היא כאשר אנו בודקים את מבנה האתר (או שאנחנו כבר מכירים את החברה שבנתה את האתר באינטרנט) הבדיקה הראשונה שלנו צריכה להתמקד בהשוואת מספר העמודים בפועל באתר לבין מספר הדפים אשר מאונדקסים בגוגל.

כאשר יש הבדל בין שני הנתונים, ברוב המקרים מקדם אתר באינטרנט יעבוד מעט ויקבל הרבה, עבודת הקידום תהיה פשוטה שכן פתיחת הפקק שנוצר תזניק את האתר כמעט מידית בתוצאות החיפוש שכן מבחינת גוגל, הדפים שנחשפו לאחר פתיחת הפקק (ותכף נבין ממה הוא נובע) הם למעשה דפי תוכן חדשים!

קידום אתרים בגוגל באתר "תקוע" בא לידי ביטוי בבדיקת מצב הקישורים! מבחינת העכבישים: דף הוא כתובת URL אם נזוז באמצעות העכבר וה- URL לא משתנה  (בודקים את זה בצד הימני התחתון של האתר) הרי שיש בעיה! ובכן מדוע ישנה בעיה ומדוע העכבישים אינם מסוגלים לעבור כאמור? ובכן התשובה נכון למועד כתיבת המאמר וכנראה לעוד שנים מהיום היא שישנם קישורים שאינם מעבירים את העכבישים הלאה. העכבישים לא רואים ולא יכולים להגיע לדפים מבוססי FLASH או JAVA SCRIPT (רשימות בחירה, כפתורים, שדות קלט לחיפוש ועוד).

 

איך יודעים אם יש בעיה באינדוקס דפים וכיצד נוצר הפקק?

בעזרת "עותק שמור" או גרסת טקסט - כך גוגל רואה במרכאות את האתר לו מבצעים קידום אתרים בגוגל ובכלל. בתוצאת החיפוש בגוגל קיימת פונקציה הנקראת עותק שמור, בגרסת עותק שמור נפתח מעל האתר סרגל עליון ובוו נתונים המתייחסים לאינדוקס ע"י גוגל, ולאיך שגוגל רואה את האתר, יש לשים לב:

כי בתכנות שכבתי - צריך לבדוק ששכבת הטקסט תהיה גלויה לעיני גוגל.

לעיתים מופיעים בחיפוש אתרים דפים ללא עותק שמור ו/או גרסת טקסט. לא צריך להיבהל, זה באג בגוגל אולם ישנם כלים איכותיים אחרים שמראים לנו כיצד גוגל רואה את הדף, ניתן לגלוש באינטרנט ולמצוא כלים אלו (תוכלו לראות גם כאן באתר ב- מדריך קידום אתרים).

אציין כי ישנו כל חינמי מעולה לקידום אתרים בגוגל המבצע בדיקה זו ושמו ספיידר באנגלית. בכל אופן למי שאין את הכלי ולא רואה גירסת עותק שמור מומלץ לבדוק פיזית את הקישורים באתר מה עובד היטב ויותר חשוב עבור קידום אתרים בגוגל מה לא עובד ולתקן את הליקוי ולפתוח את האתר למנוע החיפוש גוגל.

עוגיות - ישנם אתרים שהגלישה בהם מחייבת שימוש ב COOKIES העכביש לא יכול לקבל עוגיות.

 

סיכום

לסיכום קידום אתרים בגוגל מתחיל בבדיקת מבנה האתר מבחינת  עיני העכביש, בשלב זה ניתן לפתור את הבעיה הגדולה של האתר ולהקפיץ אותו למעלה די בקלות. לא כל מקדם אתרים באינטרנט יודע את זה, עכשיו אתם כן!