קבל ייעוץ בחינם לקידום אתרים

איך לבחור חברת קידום אתרים

אחת הדילמות הקשות של בעלי אתרים היא לבחור חברת קידום אתרים מתאימה או לחילופין מומחה קידום אתרים מקצועי.

ההתלבטות מגיעה ממספר כיוונים, ראשית המבחר והמגוון הגדול של העוסקים בתחום קידום אתרים באינטרנט, שנית מאחר ורוב רובם של בעלי האתרים או בעלי החברות המעוניינים בקידום אתרים יודעים כי עבודת הקידום נותנת פירות לאחר תקופה יחסית ארוכה ובזמן הזה משולמים סכומים לא מבוטלים.


זהו גם פרק הזמן בו הרבה חברות ו"חאפרים" גובים כספים ולא נותנים שירות מתאים או לא מבצעים עבודה כלל (תתפלאו יש הרבה כאלה שאינם עושים דבר).

נוסף לכך חברות קידום אתרים רציניות או מקדמי אתרים מומחים אינם סוגרים הסכמי עבודה לתקופה הפחותה מחצי שנה ולכן הסכנה בבחירת חברת קידום אתרים גרועה או מקדם אתרים "רע" מאליו מובנת. יש לתת דגש גם על העובדה שבחירה לא נכונה, מעבר לכך שהיא עולה סכומי כסף נכבדים שלא יוחזרו, יכולה לגרום לנזק לאתר האינטרנט. הנזק יכול להיות גם הרחקה ממנועי החיפוש וגוגל הווה אומר מכה אנושה לפירמה ואיבוד מקורות הכנסה באמצעות מנוע החיפוש באינטרנט.

בסדרת מאמרים זו ננסה לשים דגש על הנקודות החשובות לבחירת חברת קידום אתרים טובה, דרך אגב ישנן חברות קידום אתרים טובות (לא הרבה) רק שחשוב לאתרן בתחילת הדרך. אני שומע מהרבה לקוחות חדשים (ניתן לומר כי מרוב לקוחותי) כי נכוו בעבר והפחד ליפול שנית מרתיע ביותר. במאמר מוסגר אציין כי סגירת עסקה עם לקוח חדש אשר "קידמו" את אתרו נסגרת לאחר זמן רב יחסית לעומת לקוח חדש המעוניין בקידום אתר.

 

לפניכם מספר נקודות אותן יש לבדוק בטרם נבחר חברת קידום אתרים או מומחה קידום אתרים

כיצד נראים האתרים שהחברה מקדמת באינטרנט - חשוב להדגיש כי מעבר לקידום האתר במנועי החיפוש ובגוגל בפרט האתר אותו אנו מקדמים נועד בסופו של דבר לגולשים באתר. כתיבה עבור מנועי החיפוש (ויש הרבה חברות קידום אתרים באינטרנט שכותבות עבור מנועי חיפוש) צריכה להיעשות בטעם, נכון שהמטרה היא שיגיעו כמה שיותר גולשים לאתר, אולם אם האתר אינו מספק את מה שהלקוח באמת חיפש הרי שהגולש ינטוש במהרה את האתר (דבר כמובן שיפגע בקידום האתר בגוגל ובמנועי החיפוש אחרים לאורך זמן שכן גוגל שם לב שכאשר גולש שוהה זמן קצר בדף הוא נוכח לדעת שכנראה התוכן לא מתאים לחיפוש או שהכתיבה דלה ואינה מתאימה או סיבות אחרות, מה שגורם למנוע החיפוש גוגל להרחיק את האתר מהמקומות הריאלים מהם נצפה לקבל תנועה למיקומים שהם לא רלוונטיים) והתנועה לא תנוצל למכירות שהרי לצורך זה התכנסנו (יש כאלה שבונים מותג באינטרנט אולם לא בכך עסקינן).

קידום אתרים באינטרנט נעשה בראש ובראשונה כדי להזרים כספים לקופה, ישנם יחידי סגולה שלא מעוניינים בכך ופשוט עושים קידום אתרים בשביל האגו, יש להם מספיק עבודה אבל זה עושה להם טוב להיות ממוקמים במעלה תוצאות הדירוג.

 

הפרטים שיש לשים עליהם עין בהם קישורים בתחתית הדפים באתר (קישורי פוטר)

מדוע זה גרוע? וגם הוצאת קישור ללקוחות חברת הקידום ע"י יצירת דף באתר. הצעה של מקדמי האתר בהם אתם עלולים לבחור בטעות שמשמעותה הרחקה ממנוע החיפוש למשל ע"י הצעה לקניית קישורים.

קישורים בתחתית הדפים באתר – חברות קידום אתרים רבות נוהגות לקשר את לקוחותיהם בתחתית הדף באתר ע"י קישורי פוטר (לרוב קישורים שרצים לאורך כל דפי האתר ), קישורים מסוג זה מעידים על זלזול בעבודה ותסלחו לי איןן דרך אחרת להציג את זה. לינקים או קישורים בתחתית העמוד מצביע על ניסיון קיצור דרך, חברות קידום אתרים מהסוג הנ"ל אינן דואגות ללקוח כי אם לעצמן.

כאשר מקדמים אתרים בצורה נכונה בוודאי שלא מוציאים כמויות של קישורים מהדפים שלכם באתר לכל אחד וגם אין צורך לקבל קישור כאשר עוד מספר רב של אתרים מקבלים קישור מאותו הדף, בכל אופן איכות של קישור כזה לכל הפחות גרועה ולעיתים היא אף יכולה לפגוע (סיכוי קטן אולם אבל למה שזה יקרה דווקא לנו) בכלל, חברות המציעות קישורים מחוות קישורים פוגעות בקידום האתר ויש הרבה כאלה שכן גוגל ומנועי החיפוש רואים בכך ספאם ולכן מראש עדיף לכם להימנע מבחירה בחברת קידום אתרים באינטרנט המציגה לכם את הלקוחות בה היא מטפלת בדרך זו.

כאשר מטפלים בלקוח בצורה נכונה, מינון הוספת הקישורים והבחירה ממי לקבל קישורים לאתר נעשית בקפידה עם הרבה מחשבה כמו גם העובדה שקישור מאתר שהו אינו רלוונטי מהתחום בו החברה שלכם עוסקת אינו שווה כמעט מאום (לפחות בחו"ל לישראל כנראה זה עדיין לא הגיע אבל בקרוב גם זה יהיה, הרי גוגל כל הזמן משתכללים).

קניית קישורים - ישנן חברות קידום אתרים אשר מציעות לכם לקנות קישורים או כאשר הן מוציאות הצעות מחיר הן מציינות נניח כי המחיר עבור קידום אתרים בגוגל כולל רכישה של קישורים, עליכם להיזהר ולפסול את המציעים על הסף. גוגל אינה מרשה קניה של קישורים, אתם בוודאי שואלים כיצד גוגל יכולה לדעת ובכן יש אנשים טובים (קולגות) המודיעים לגוגל בסוג של מלשינון לא אנונימי על קניית קישורים, ברגע שזה הוכח (ע"י חשבוניות או הסכמים או בכל דרך אחרת ששכנעה את גוגל) הרי שגוגל מעיפה את האתר שרוכש קישורים מתוצאות החיפוש, גם כאשר רוכשים קישורים עבור הלקוח צריך לעשות זאת בצורה חכמה, בלי להעביר כסף, לתת מאמרים, להציע תוכן ייחודי, להוציא קישור מלקוח אחר, להחליף קישורים ודרכים רבות אחרות אולם אסור לקנות קישורים. החברה שקנתה עבורכם קישורים כמובן לא תיפגע, מי שיפגע זה אתם ולכן כבר בשלב הצעת המחיר נסו לברר עם חברת קידום אתרים האם הם קונים קישורים, שדלו אותם וחכו לתשובה, הכינו את המלכודת במקום שתלכדו אתם.

כאמור, בחירה בחברת קידום אתרים טובה, הוא לא עניין של מה בכך, בחירה שגויה יכולה לעלות לנו לכל הפחות הרבה כסף וגרוע מכך לעונשים כבדים מצד מנועי החיפוש, קידום אתרים בגוגל ובכלל צריך להיעשות ע"י מקצוענים, המאמר שלפניכם מצביע על שאלות שחשוב לשאול את החברה בה אתם עתידים לבחור וגם היזהרו מהבטחות.

שאל על הקולגות - כאשר את/ה מתלבט/ת לסגור עם חברת קידום אתרים בגוגל או עם מקדם אתרים באינטרנט עסקה על קידום האתר תמיד טוב לשאול את אלה שתחושת הבטן שלך מצביעה עליהם, על חברות קידום אתרים אחרות, מה בדיוק אתם שואלים? ובכן שאלה מהסוג או הנוסח הזה יכולה להיות שאלה טובה "תגיד אתה מכיר את חברת "X" בדרך כלל אם החברה מוכרת תקבל שתי תשובות האחת כן בוודאי, בתסריט שיחה מעין זה שים לב היטב לתשובה, האם זה שנשאל "מלכלך" על החברה המתחרה או שמא הוא נותן תשובה ממנה אתה יכול להבין שהחברה מקצועית אולם כדי לך לבחור דווקא בנו, תשובה מהסוג הזה היא תשובה טובה ואת/ה יכול בסופו של דבר ללכת עם האינטואיציה, תשובה מהסוג הראשון היא תשובה שצריכה להרתיע אותך שכן לא נהוג (בכל תחום לאו דווקא עבור קידום אתרים באינטרנט) להכפיש עמית למקצוע גם אם אותה חברת קידום אתרים היא אכן כזו, יש דרך לומר את הדברים בצורה אחרת, אולי להפנות למקומות שיוכלו להוריד את הלקוח מבחירה בחברת הקידום המושמצת, אולם מי שנוהג בצורה כזו ("מלכלך") בסופו של יום ברוב המקרים ינהג איתך בצורה דומה. כאשר שאלת את השאלה והחברה אינה מוכרת לאותו מקדם אתרים והוא משיב לך כי הוא אינו מכיר את החברה הרי שגם כאן יש דרך לומר את הדברים, תשובה מסוג של החברה לא מוכרת ולכן וודאי אין היא מקצועית אמורה לאותת לך כי אתה נמצא מול חברת קידום אתרים רעה, תשובה אחרת יכולה דווקא לעזור לך לבחור בחברת קידום זו.

במאמר מוסגר יש יותר מאלף חמש מאות אנשים העוסקים בתחום קידום אתרים בגוגל ולכן רוב הסיכויים כי החברה לא תהיה מוכרת. כאשר אני מתמודד עם שאלה מהסוג הזה או גם כאשר לא שואלים אותי והמחיר אותו אני דורש מרתיע לפעמים את הצד השני, אני ממליץ ללקוח לקבל הצעת מחיר נוספת ולנסות ולהשוות, אם העבודה צריכה להגיע היא תגיע הכול כתוב למעלה כך אני מאמין (למרות שאני לא אדם דתי).

הבטחות של חברות קידום אתרים - ישנן חברות קידום אתרים רבות, מבטיחות הבטחות שלא שוות מאום. חשוב להבין, אף חברת קידום אתרים מקצועית וטובה ככל שתהיה אינה יכולה להבטיח כי תקודם ברמה זו או אחרת, אין אף חברתת קידום אתרים שיכולה לומר לפני שהתחילה העבודה כי תגיע לעמוד הזה והזה. לא קיימת נוסחה של 100% המבטיחה את המיקום בסופו של תהליך ולכן אין להאמין לחברות קידום אתרים מהסוג הזה. אף מקדם אתרים מומחה או מקדם אתרים מקצועי לא יבטיח דבר שהוא אינו יכול לצפות.

חברות קידום אתרים גרועות מבטיחות תוצאות כיוון שזו דרך המכירה שלהן, הן מנסות להגיע לאן שהתחייבו וברוב המקרים נכשלות אבל אנחנו מכירים את זה מתחומים אחרים במשק מה שנקרא שיטת מצליח. הרבה מים יעברו בירדן בינתיים הלקוח משלם ואחר כך נתמודד. כדאי להיזהר מחברות קידום אתרים מהסוג הזה ולהתרחק כמו מאש.

בחירה בחברת קידום אתרים או במומחה קידום אתרים חייבת להתבצע תוך שיקול דעת ולא בהחלטה של רגע, לפניכם חלקו הרביעי והאחרון של המאמר בחירת חברת קידום טובה בו נתייחס לקידום אתרים ע"פ תוצאות, שימוש בשיטות מכירה פסולות כמו הצגת מיקומים אליהן לא התכוון בכלל המשורר וגם שאלה חשובה אחת אותה חייבים לשאול.

קידום אתרים בגוגל ע"פ תוצאות - קידום אתרים באינטרנט היא עבודה רבה המורכבת ממרכיבים רבים בהם, בניית מערך קישורים, אופטימיזציה למבנה, אופטימיזציה לתוכן ופעולות נוספות אחרות. העבודה הזו אם היא נעשית כפי שהיאא צריכה להיעשות הרי שמגיעה עבורה תמורה. ישנן חברות קידום אתרים אשר מבטיחות תוצאות ומטלות את התשלום על פי התוצאות בשטח. כדאי להיזהר מחברות קידום אתרים מהסוג הזה מהטעמים הבאים: עבדת? מגיע לך לקבל תמורה לא? כנראה שחברות קידום אתרים כאלו לא מתכוונות לעבוד, הן גובות תשלום שהוא בדרך כלל חצי מהסכום ואף פחות ממה שהייתם משלמים אצל אחרים מתוך כוונה ברורה של "לא לעשות כלום" או לכל היותר לדאוג לקישורים (ראה תחילת המאמר) ועל ידי כך להביא אותך למקום אליו התחייבו וכמובן לגבות את הסכום עליו הסכמתם.

מדוע זה פסול שכן אחת משתי האפשרויות הבאות, או שהחברה הזו תקדם אותך בטכניקות פסולות כיוון שהיא התחייבה והיא רוצה את שכרה ולכך יש השלכות קשות על האתר שלך שכן קידום בטכניקה פסולה היא אינה חוכמה גדולה, ניתן לבצע זאת בפשטות אולם לאחר פרק זמן (אחרי שהחברה גבתה את שכרה כמובן) האתר שלכם מורחק ממנועי החיפוש כיוון שהשתמש בטכניקות קידום אתרים פסולות, או, שאין היא מתכוונת לעשות כלום שכן את הכסף היא גבתה (חצי או פחות מחצי) והרי לא ניתן באמת לבצע עבודה ולא לקבל תמורה.

למה הדבר דומה? לחברה המוכרת מוצר במחיר הנמוך ממה שעולה לייצר אותו, אל תאמינו לסיפורים, עבודת קידום אתרים בגוגל היא עבודה הדורשת השקעה של שעות (תלוי בתחום כמובן וכמות השעות שונה בין אתר אחד לאחר) חברת קידום אתרים שמוכרת במחירי הפסד בסופו של יום תפשוט את הרגל ותיקח אתכם למטה יחד איתה!

מראים לך מיקום גבוה בתוצאות החיפוש - אחת מהטכניקות של חברות קידום אתרים היא להראות מיקום גבוה במנועי החיפוש. אין זה אומר שהלקוח אשר הזמין את אותה חברת קידום אתרים דווקא רצה לקדם את המילה אותה הם מראיםם לך. יתכן ועבודת הקידום נעשה בצורה רעה (למשל משקל לקוי של קישורים פנימיים בדפי האתר) ומילת מפתח אחרת קודמה מבלי בכלל שהתכוונו אליה ולכן לא להתרשם. כמו כן ישנן מילות מפתח רבות שדי אם נשבץ אותן באתר כלשהו ללא תחרות למשל והן יצופו ויעלו בתוצאות החיפוש המובילות.

לכמה זמן נשארים הלקוחות - חברת קידום אתרים טובה היא חברה ששומרת על לקוחותיה ולכן כאשר יש בחברה לקוחות וותיקים זה בדרך כלל מצביע על כך שנעשית עבודת קידום אתרים מקצועי. נסו לברר כמה זמן החברה פועלת ואיזה לקוחות נאמנים יש לה, כמו בכל תחום גם בתחום קידום אתרים באינטרנט מומלץ לבקש ממליצים. כאשר אתם משוחחים עם הממליצים שאלו אותם נוסף לשאלות מתבקשות כמה זמן הם לקוחות החברה.

לסיכום, העבודה של מומחה קידום אתרים היא קשה וסזיפית (למרות שלא סוחבים אבנים כן) ותחום קידום אתרים באינטרנט הוא תחום שיכול להיות בעייתי ולכן חשוב לבחור חברת קידום אתרים מקצועית, עליכם לעשות הכול כדי לא "ליפול" על חברת קידום אתרים גרועה כי מעבר לכסף אני בטוח שהאתר שלכם חשוב לכם מאוד אז נסו לצמצם את הבחירה על פי מדריך זה ותחושת בטן כמובן, היא תמיד עוזרת. מקווה שעזרתי קצת.